andreistp (andreistp) wrote,
andreistp
andreistp

А Ви знаєте, що таке Балто-Чорноморський союз?

CycIb7mWIAACxAE
У своїх виступах та під час закордонних візитів Голова Верховної Ради Андрій Парубій часто говорить із закордонними партнерами України про Балто-Чорноморський союз та його важливість для регіону.

Ми вирішили коротенько пояснити суть концепції! Сподіваємося, Вам подобається геополітика ;)

Ідеєю Балто-Чорноморського союзу є створення противаги позиції Росії в регіоні (історично мова йшла про створення противаги Росії та Німеччині у регіоні), а також її потенційним експансивним планам. Союз передбачає координацію позицій та заходів закордонної політики, співпрацю в оборонній та енергетичній сферах, реалізацію транспортних проектів. Метою союзу є поглиблення співпраці між країнами-членами, що призведе до зміцнення їх позиції на міжнародінй арені задля відстоювання інтересів регіону.

Балто-Чорноморський союз передбачає співпрацю Польщі, Литви, Латвії, Естонії, України, Словаччини та в майбутньому Білорусі. Говорять також про розширену модель співпраці, що включає також Чехію, Румунію та країни Балканського півострова. Модель, яка передбачає з'єднання Адріатичного, Балтійського та Чорного морів називають "ABC", або Міжмор'я.

Перша спроба створення союзу країн, що знаходяться поміж Балтійським та Чорним морями, датується 1919 роком. Тоді в Ризі відповідний документ підписали делегації Фінляндії, Естонії, Литви, Латвії, а також польські та українські представники. Угода передбачала співпрацю у монетарній, банківській, оборонній сферах, спільну зовнішню політику. Політологи та історики вбачають витоки ідеї співпраці країн Центральної та Східної Європи у польсько-литовському союзі, планах маршалка Польщі Пілсудського, діяльності емігрантських урядів країн Центральної та Східної Європи у часи ІІ світової війни.

В минулому столітті не вдалося до кінця реалізувати ці плани через брак згоди між партнерами щодо майбутньої моделі співробітництва, а також агресивної політики більшовиків, через яких більшість згаданих країн втратила державність.

Від моменту повернення незалежності у ряді країн Центральної та Східної Європи, багато уваги приділяється зміцненню та забезпеченню їх незалежності та розвитку. В останніх роках багато згаданих країн повертаються до концепції співробітництва в рамках Балто-Чорноморської осі/ Міжмор'я. Найбільш послідовними прихильниками ідеї є Польща, та віднедавна Хорватія, які пропонують інституціоналізацію співпраці між країнами. Зазначається, що дана модель співпраці не є противагою Європейському Союзові чи іншим регіональним форумам співпраці, саме тому активність України у Балто-Чорноморському форматі не суперечить нашим євроінтеграційним прагненням.
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 10 comments