andreistp (andreistp) wrote,
andreistp
andreistp

Цього дня Петро I наказав вилучити в монастирях тексти українською мовою

proxy
20 грудня 1720 року Петро І видав указ київському губернаторові князю Петру Голіцину з метою вилучити (та знищити) усі записи НЕ російською мовою в монастирях України:

«…во всех монастырях, остающихся в Российском государстве, осмотреть и забрать древние жалованные грамоты и другие куртиозные письма оригинальные, а также книги исторические, рукописные и печатные».

Також в тому році вийшов загальний указ, щоб «знову книг ніяких, крім церковних попередніх видань, в Україні не друкувати, а ті старі книги з книгами великоросійського друку зрівняти, щоб ніякої різниці і «особливого наріччя» в них не було».

ОНОВЛЕНО. Історик та перекладач Сергій Лунін у коментарі «Громадському радіо» заявив, що дані цитати з відкритих джерел спотворені.

«Что касается первого указа, там вообще ничего нет об уничтожении текстов, и об уничтожении конкретно украинских текстов. Он относится только к церкви. После изъятия этих текстов из церкви, они должны были быть переписаны, а что делать с оригиналами — в указе вообще не пишется. То ли оставить у чиновников, то ли вернуть в монастыри — вообще непонятно», — коментує історик.

«Вторая цитата с формальной точки зрения сфальсифицирована. Почему — потому что в середине вставлено слово «Украина». Указ относится, если говорить точно — к украинским монастырским типографиям (киевской и черниговской). Указ этот был направлен на борьбу с «ересями». А слово «наречие» там уже ближе к концу попадается. Указ противоречит сам себе. В одном месте написано «печатать только старые книги», в другом «и старые, и новые, но с цензурой»», — додає Сергій Лунін.

Хронологія заборон:

1720 – указ царя Московії Петра І про заборону книгодрукування українською мовою і вилучення українських текстів з церковних книг.

1729 – наказ Петра ІІ переписати з української мови на російську всі державні постанови і розпорядження.

1731 – вимога цариці Анни Іванівни вилучити книги старого українського друку, а «науки вводить на собственном российском языке». У таємній інструкції правителеві України князю О. Шаховському 1734 наказала всіляко перешкоджати українцям одружуватися з поляками та білорусами, «а побуждать их и искусным образом приводить в свойство с великоросами».

1763 – указ Катерини II про заборону викладати українською мовою в Києво-Могилянській академії.

1769 – заборона Синоду РПЦ друкувати та використовувати український буквар.

1775 – зруйнування Запорізької Січі та закриття українських шкіл при полкових козацьких канцеляріях.

1789 – розпорядження Едукаційної комісії польського сейму про закриття всіх українських шкіл.

Детальніша хронологія заборон української мови, включно до 1990, доступна на Вікіпедії https://uk.wikipedia.org/wiki/Хронологія_заборон_української_мови
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments